Rady před cestou: Let v těhotenství

Tisk Email

Chystáte-li se letecky na dovolenou v těhotenství, nezapomeňte svůj let primárně konzultovat se svým gynekologem a informovat se u vámi vybrané letecké společnosti, respektive informovat cestovní kancelář. Každá letecká společnost má svá pravidla.

Obecně platí, že pokud vaše těhotenství probíhá bez zdravotních komplikací, můžete letecky cestovat nejlépe v rozmezí druhého trimestru gravidity, tj. mezi 18. až 24. tt. Cestování na počátku těhotenství či těsně před porodem může být rizikovější.

Důležitá je zejména konzultace cesty s gynekologem v závislosti na zdravotní stav těhotné ženy. Omezení nastává v případě vysokého krevního tlaku, cukrovky, anémie, rizikového těhotenství a podobných onemocnění.

Většina leteckých společností dovoluje létat do 34. někdy až do 36. týdne těhotenství. Například na letech provozovaných Českými aeroliniemi lze cestovat do konce 34. týdne u jednočetného nebo do konce 28. týdne u vícečetného těhotenství.

Některé letecké společnosti upravují i v závislosti na týdny těhotenství své podmínky. Například od 28 tt. mohou vyžadovat na předepsaném formuláři potvrzení od ošetřujícího lékaře, že žena může let absolvovat. Tato potvrzení většinou nesmí být starší než 6 dní před začátkem cesty. Cestující je povinen si vyzvednout formulář při nákupu letenky. Formulář potvrzující způsobilost k přepravě (MEDIF) mají jednotlivé letecké společnosti.

Pracovníci při odbavení mohou po těhotné ženě požadovat těhotenský průkaz, případně potvrzení od lékaře. Letecké společnosti si také vyhrazují právo v případě nepředložení těchto dokladů přepravu těhotné ženy odmítnout.

Letecké společnosti  na základě svých možností nabízejí ženám v letadle lepší umístění sedadel a s ohledem na jejich stav je neusazují u nouzových východů.

Doporučujeme také uzavřít cestovní pojištění, které zahrnuje např. pojištění pro případné kontroly u lékaře spojené s těhotenstvím. Běžné cestovní pojištění nemusí krýt veškeré výlohy s těhotenstvím.

Hledání členů

Kalendář akcí

13. června 2019
Zasedání Představenstva ACK ČR

Důležité upozornění: ACK ČR nesmí vstupovat do smluvního vztahu mezi zákazníkem a cestovní kanceláří. Ten se řídí uzavřenou smlouvou o zájezdu. V případě, že nejste spokojeni s postupem cestovní kanceláře, je nutné se obrátit na správní orgán.

Kontakt

ACK ČR
Lípová 15
120 44 Praha 2
Tel: 224 914 543
Fax: 224 914 674
E-mail: ackcr@ackcr.cz

Chcete dostávat nabídky na semináře ACK ČR?
Napište nám na ackcr@ackcr.cz

 

Veletrhy

Přihlaste se na:

 

Hlavní mediální partneři