Rady před cestou: Dejte si pozor, s kým cestujete na dovolenou

Tisk Email

ACK ČR varuje před nákupem dovolené u neověřených prodejců.

Blíží se doba, kdy se těšíme na dovolenou. V dnešní době je pestrá nabídka možností, kam vycestovat a stejně tak bohatá je i nabídka těch, kdo své služby nabízí!

Nenechte se proto zaskočit a kupujte svou dovolenou u prověřených prodejců! Neoprávněného podnikání v segmentu zájezdů narůstá, je vhodné si ověřit, přes koho svůj zájezd kupujete, abyste nepřišli o své finance či se v zahraničí neocitli bez zajištění služeb a jakékoliv asistence. Ne každý nabízený produkt, který jako zájezd vypadá, je opravdu pojištěný zájezd!

Spotřebitel je nejvíce chráněn, pokud si zakoupí zájezd, ten smí organizovat svým jménem jen cestovní kancelář, která má koncesi pro provozování cestovní kanceláře, má pojištění záruky pro případ úpadku (případně bankovní záruku) a odvedla každoročně platbu do povinného garančního fondu. Řádně podnikající cestovní kanceláře si klienti mohou ověřit v oficiálním seznamu Ministerstva pro místní rozvoj, které na jejich podnikání dohlíží.

Svou vysněnou dovolenou si můžete zakoupit i skrze cestovní agentury. Ty nesmí organizovat vlastní zájezdy, ale klientům mohou nabídnout nepřeberné množství zájezdů cestovních kanceláří na základě provizního prodeje, a to za stejnou cenu jako u cestovní kanceláře. Důležité však je, abyste od počátku svého výběru znali organizátora, tj. cestovní kancelář, vámi vybraného zájezdu a uzavírali s ním Smlouvu o zájezdu, na které bude veškerá identifikace této cestovní kanceláře, nikoliv jen cestovní agentury, jejímž prostřednictvím jste si zájezd vybrali.

Při svém výběru dbejte nejen výše uvedených rad, ale doporučujeme také ověřit si cestovní kancelář či cestovní agenturu na webových portálech, porovnat nabízené služby a ceny s konkurencí. Poměrně nízké ceny, neuvádění organizátora a nedohledatelné jiné než nápadně pozitivní recenze mohou být často zavádějící. Nechte si předložit veškeré dokumenty, jako je Smlouva o zájezdu s danou cestovní kanceláří, všeobecné obchodní podmínky, povinné formuláře apod. ještě předtím, než zašlete někam své peníze! Ověřte si, kdo za portálem či nabídkou stojí, chtějte znát adresu, IČ a další informace.

Vyberete-li si zájezd od jiného subjektu, který podniká neoprávněně, nemáte žádnou ochranu. Ve většině případů tak ztrácíte nárok na odškodnění, pomoc v případě nouze či vyšší moci, pomoc v případě návratu z destinace, kterou si budete muset sami uhradit apod. Nabídka služeb nemusí být plně zajištěna. Zruší-li vám daný subjekt zájezd, nemusíte získat zpět žádné peníze.

Lákavé nabídky se netýkají jen zájezdů k moři, ale stále častěji exotiky či horského prostředí bez patřičného odborného zajištění horského průvodce či vůdce, čímž klienti riskují i své zdraví.

Záleží jen na vás, s kým se vydáte do zahraničí.

Hledání členů

VYPLATÍ SE VÁM ČLENSTVÍ V ACK ČR?
SPOČÍTEJTE SI TO!

Máte nějaké dotazy nebo zájem o členství?Napište nám na info@ackcr.cz

 

Chcete dostávat nabídky na semináře ACK ČR?
Napište nám na ackcr@ackcr.cz

Kontakt

Důležité upozornění: ACK ČR nesmí vstupovat do smluvního vztahu mezi zákazníkem a cestovní kanceláří. Ten se řídí uzavřenou smlouvou o zájezdu. V případě, že nejste spokojeni s postupem cestovní kanceláře, je nutné se obrátit na správní orgán.

ACK ČR
Lípová 15
120 44 Praha 2

E-mail: ackcr@ackcr.cz

 

Veletrhy

Přihlaste se na:

 

Hlavní mediální partneři