Pozvánka na výstavu Otakara Lebedy

Tisk Email

 

Od 25.6. 2009 do 24.1. 2010 se ve Valdštejnské jízdárně koná výstava malíře Otakara Lebedy (1877 - 1901). V rámci celopražské akce Oslavy Prahy v sobotu 27. 6. 2009 bude výstava zpřístupněna zdarma, a to od 10 - 18 hodin.

Jméno Otakara Lebedy je širší veřejnosti méně známé. Částečně k tomu přispělo i rozptýlení jeho obrazů do soukromých sbírek a dosavadní neúplné zpracování díla. Poslední Lebedova výstava se uskutečnila v Praze roku 1977.

Současná výstava připravená Národní galerií v Praze je dosud největší přehlídkou, která představuje přes dvě stě padesát obrazů a kreseb z majetku Národní galerie v Praze, dalších dvaceti institucí a především dosud neznámá díla z řady soukromých sbírek a z dosud nezpracované Lebedovy pozůstalosti.

Lebedovo malířské dílo vzniklo v rozmezí krátkých devíti let. Rozsahem i obsahem je výjimečné, můžeme v něm sledovat velmi rychlý vývoj od realistického zachycení krajiny ke krajině náladové, která je odrazem umělcovy duše, až k velmi expresivnímu projevu v závěru tvorby.

Na podzim roku 1900 začal malovat rozměrný obraz Zabitý bleskem (3 x 3,5 m). Psychické a fyzické vypětí, které doprovázelo práci na obrazu, a patrně i duševní porucha byly příčinou tragického konce mladého malíře. 12. dubna 1901 se Otakar Lebeda zastřelil.

Na výstavu je zapůjčen ojedinělý soubor osobních dokumentů, kreseb a korespondence z malířovy pozůstalosti, kterou po umělcově smrti uspořádal jeho bratr Antonín Lebeda.

Součástí výstavy jsou také doprovodné programy pro studenty, školní skupiny, děti i dospělé.

Informace a rezervace: Lektorské oddělení Sbírky umění 19. století, Národní galerie v Praze, tel.: 224 301 003, email: vzdelavani@ngprague.cz

Informace o vstupném:

Základní vstupné: 150 Kč
Snížené vstupné: 80 Kč
Rodinné vstupné: 200 Kč
Od 16 hodin - snížené vstupné

www.ngprague.cz

Otevírací doba:
Otevřeno denně mimo pondělí, od 10 do 18 hod.

Valdštejnská 3, Praha 1
Dopravní spojení: tram 12, 18, 20, 22, 23, metro A > Malostranská

 

Hledání členů

VYPLATÍ SE VÁM ČLENSTVÍ V ACK ČR?
SPOČÍTEJTE SI TO!

Máte nějaké dotazy nebo zájem o členství?Napište nám na info@ackcr.cz

 

Chcete dostávat nabídky na semináře ACK ČR?
Napište nám na ackcr@ackcr.cz

Kontakt

Důležité upozornění: ACK ČR nesmí vstupovat do smluvního vztahu mezi zákazníkem a cestovní kanceláří. Ten se řídí uzavřenou smlouvou o zájezdu. V případě, že nejste spokojeni s postupem cestovní kanceláře, je nutné se obrátit na správní orgán.

ACK ČR
Lípová 15
120 44 Praha 2

E-mail: ackcr@ackcr.cz

 

Veletrhy

Přihlaste se na:

 

Hlavní mediální partneři