Pomoc Nepálu nekončí: aktuální situace, rozsah škod

Tisk Email

Navštivme na podzim společně Nepál! Naše návštěva pomůže místním obyvatelům se zotavit z následků ničivého zemětřesení.

Dne 25. 4. 2015 v poledních hodinách se otřáslo Káthmándské údolí silou 7,8 Richterovy stupnice. O den později následovaly otřesy o něco slabší (6,7 R). A když už se Nepál začal sbírat z nejhoršího, země se 11. 5. otřásla potřetí, opět silou 7,3 R. Přestože otřesy nepostihly celý Nepál, zahynulo při nich 8631 obyvatel, přes 22 000 jich bylo zraněno a bylo zničeno přes 600 000 obydlí.

V následujících dvou týdnech se nám díky místním kontaktům a i zásluhou našeho průvodce, který byl jako znalec a tlumočník přizván do oficiálního českého záchranného týmu, podařilo zmapovat rozsah škod v nejvýznamnějších lokalitách. Naši přátelé a obchodní partneři nás požádali o osobní pomoc, na niž jsme reagovali soukromou sbírkou mezi milovníky Nepálu.

V současnosti je většina krátkodobých nebezpečí zažehnána a pozornost se přesunuje k ohrožením dlouhodobějším. Bude třeba z provizorních přístřeší postavit nové domy, obnovit stálou zdravotní péči i dodávky potravin do postižených míst. To si samozřejmě vyžádá další prostředky. Zde opět můžeme pomoci. Jak? CESTUJME DO NEPÁLU!

Pro Nepál se jedná o katastrofu velkých rozměrů. Vzhledem ke své geografické poloze a charakteru krajiny je přírodními katastrofami, ať už sesuvy půdy, lavinami či otřesy zkoušen každým rokem. Místní lidé mají předcházející zkušenosti s „hrátkami“ přírody. Vědí, že život půjde dál, že se po monzunu vrátí do svých vesnic a postaví nové domy, opět hliněné nebo z kamení.

Nepál je z velké části závislý na příjmech z turistického ruchu a proto dělá všechno pro to, aby zemi připravil na podzimní sezónu. Nepálská armáda je ve všeobecné mobilizaci do konce července, aby nejenom pomáhala obětem, ale aby zajistila obnovení infrastruktury, je nasazena na uklízení sutin a zpřístupnění památek.

Země sice byla zemětřesením zasažena, ale rozhodně ne fatálně. Díky našim partnerům i ze světových zpráv jsme zmapovali rozsah škod či naopak zachování významných turistických míst.

Památky

Lumbíní, NP Čitván, Pókhara a okolí jsou nedotčeny zemětřesením, Górkha – královský palác částečně poškozen, návštěva je možná

Káthmándské údolí: Turistická čtvrť Thamel utrpěla minimálně (zhroutily se 3 domy v havarijním stavu). Infrastruktura kompletně funguje (voda, elektřina, kanalizace), hotely a restaurace jsou otevřené. Královský palác (Darbar Sq) je vážně poškozen, několik pagod se zřítilo, pracuje se na zpřístupnění náměstí. Svajambhunáth – stúpa stojí a je možné ji navštívit, zničený je klášter a jedna ze dvou přilehlých šikhar. BódhnáthPašupatináth nepoškozeny, je možné je navštívit.

V Bhaktápuru se zachovala nejvyšší nepálská pagoda a symbol Njatapóla, rovněž tak Královský palác. Zřítilo se několik z mnoha pagod, sutiny se odklízejí, návštěva možná.

Patán – několik pagod z mnoha je zničených, odklízejí se sutiny, návštěva možná

Nagarkót je silně poškozen, není možno se zde ubytovat. Arniko Highway je neprůjezdná.

Trekingové oblasti

Pókhara a nejznámější trekingové oblasti okolo Annapúren i k Everestu byly velkých poškození ušetřeny.

Dodatečná katastrofa, která tedy Nepálce může nyní potkat, je, že letos nepřijedou návštěvníci.  Podobně jako při předcházejících neštěstích na Šrí Lance či Filipínách i nyní prosíme všechny milovníky této země, aby svoji plánovanou cestu nerušili anebo naopak i uspíšili. Odměnou Vám budou nejen krásy Nepálu, ale i úsměvy místních lidí, kteří se díky svému nezdolnému optimismu i s vaší pomocí budou moci lépe poprat se svým osudem.

Děkujeme!

Zdroj: CK Adventura + CK China Tours

 

 

 

Hledání členů

VYPLATÍ SE VÁM ČLENSTVÍ V ACK ČR?
SPOČÍTEJTE SI TO!

Máte nějaké dotazy nebo zájem o členství?Napište nám na info@ackcr.cz

 

Chcete dostávat nabídky na semináře ACK ČR?
Napište nám na ackcr@ackcr.cz

Kontakt

Důležité upozornění: ACK ČR nesmí vstupovat do smluvního vztahu mezi zákazníkem a cestovní kanceláří. Ten se řídí uzavřenou smlouvou o zájezdu. V případě, že nejste spokojeni s postupem cestovní kanceláře, je nutné se obrátit na správní orgán.

ACK ČR
Lípová 15
120 44 Praha 2

E-mail: ackcr@ackcr.cz

 

Veletrhy

Přihlaste se na:

 

Hlavní mediální partneři