Panenský Karpathos

Tisk Email

Řecký ostrov Karpathos se nachází v jihovýchodní části Egejského moře v Dodekánském souostroví, neboli Dvanáctiostroví. Na mapě byste jej hledali mezi ostrovy Rhodos a Kréta. Ostrov samotný není nijak zvlášť velký, je úzký, dlouhý necelých 50 km, s obvodem cca 160 km. Bývá však nazýván „královnou“ souostroví, což si jistě zaslouží svou divokou přírodní krásou, která se zde kombinuje s menší turistickou zatížeností, a vytváří tak unikátní prostředí pro dovolenou.

altSever se vyznačuje drsnou a divočejší krajinou, s útesy a příkrými skalami, naproti tomu jih krajinou poklidnější, zelenou, úrodnou a krásnou. Spisovatel Lawrence Durell jednou o tomto ostrově napsal, že je ideálním úkrytem před světem. Díky tomu, že se ostrov otevřel turistickému ruchu teprve nedávno, mohl si uchovat tradice, řemeslné dovednosti a původní přírodní podmínky.

Díky své strategické poloze má ostrov dlouhou a bohatou historii. Dle legendy ostrov obývali jako první titáni. Archeologické nálezy dokazují, že ostrov byl obydlen již v neolitu a že na něj měli velký vliv Mínójci. Mykéňané přišli na ostrov kolem 14. století př. n. l., následováni Féničany. Okolo roku 1000 př. n. l se zde usadili Dórové a přinesli s sebou prosperitu. V roce 478 př. n. l. uzavřel ostrov alianci s Athéňany a bojovali proti Sparťanům v Peloponéské válce. Po porážce Athén ostrov podlehl Sparťanům. V roce 397 př. n. l. získal opět samostatnost. Pak ovšem přišli Arabové, Maurové, janovský pirát Moresco, Benátčané a nakonec Turci.  Turci však nikdy nestáli o vylepšení nebo o udržování Karpathosu a čas od času sem jen poslali výběrčí daní. Po 1. světové válce byl ostrov v rukou Italů a před 2. světovou válkou i v rukou Němců. 5. října 1944 zahájili obyvatelé Karpathosu revoluci a vyhnali odsud Italy a Němce. Teprve od roku 1947 patří ostrov definitivně k Řecku.

altDnes ostrov láká turisty hledající klidnější dovolenou uprostřed téměř nedotčené přírody. Míří především do jižní části ostrova se snadným přístupem ke krásným plážím. V nejjižnějším cípu pak potěší příznivé podmínky vyznavače windsurfingu. Na své si na ostrově přijdou i pěší turisté. K výšlapům místní příroda doslova vybízí, ať již se jedná o horské výstupy nebo procházky po pobřeží a lesích. V neposlední řadě sem návštěvníky přivádí již zmiňovaný původní způsob života v téměř zapomenutých vesničkách.

Nejsilněji na Vás dýchne tradiční atmosféra v nejznámějším městečku ostrova Olympos. Nachází se v horách v severní části ostrova, jež byla po dlouho dobu spojována s jihem pouze prašnou cestou. Dnes se sem dostanete kombinovanou dopravou – lodí a autobusem. altTato částečná izolovanost podpořila zachování tradic v těchto místech mnohem výrazněji. Dodnes se zde dochovaly tradiční zemědělské metody a praktiky tak, jak je místní obyvatelé provozovali po staletí. Velmi přísně se ctí staré tradice. Ženy tu i ve všední den chodí v tradičních krojích. Každý den se její obyvatelé scházejí ke společným posezením s hudbou a zpěvem v různých kavárnách. Mladí lidé však odsud odcházejí za studiem, někteří mladí muži do Ameriky, kde mají dokonce i svoji komunitu v Chicagu.

Kapitola sama o sobě je hudba na Karpathosu. Je obzvláště oblíbená a chytlavá a bude Vám znít v uších ještě dlouho poté, co ostrov opustíte. Muzikanti jsou tu respektovanými lidmi, kteří si často i sami vyrábějí své nástroje.

Pokud byste se vydali na ostrov Karpathos lodí, připluli byste do přístavu hlavního města Pigadia v jižní části ostrova, které je také největším městem na Karpathosu. V místním parku, který leží naproti radnici, jsou rozesety starobylé objekty, které jistě zaujmou Vaši pozornost, např. ranně křesťanská mramorová křtitelnice a předměty objevené v mykénských hrobech na ostrově z 5. stol. př. n. l. Navštívit tu můžete zbytky křesťanské baziliky Agia Fotini, monumentální hrobku v Poseidonově jeskyni a archeologické muzeum.


V

VI

VII

VIII

IX

X

teplota vzduchu °C

25

29

31

32

29

24

teplota vody °C

20

23

25

25

24

22

sluneční svit (hod./den)

9

11

12

12

9

7

Základní informace:

Karpathos – řecky Karpathos

Hlavní město: Pigadia

Plocha ostrova: 301 km²

Délka pobřeží: 160 km

Počet obyvatel: cca 6 500

Nejvyšší vrchol: Kali Limni – 1 215 m n. m.

Doba letu z Prahy: 2 hodiny 50 minut

Zajímavé webové odkazy:

www.karpathos.gr

www.karpathos-island.eu

www.mykarpathos.de

www.visitkarpathos.com

www.karpathos.org

www.greeka.com/dodecanese/karpathos

recke-ostrovy.rovnou.cz/recko/karpathos.html

Popis nejznámějších letovisek

Pigadia

Pigadia, hlavní město ostrova, bývá označována též jako Karpathos. Městu dominuje přístav, odkud vyplouvají výletní lodě i trajekty do dalších koutů Řecka. Jako obchodní a kulturní centrum oblasti nabízí Pigadia vše, co je třeba. Větší nákupy lze pořídit v některém ze supermarketů, nechybí ani menší obchůdky se suvenýry nebo potravinami. Taverny a kavárny podél pobřeží nebo hlavní ulice lákají k posezení s okouzlujícím výhledem na panorama domků vystavěných od přístavu dále do svahů obklopujících zátoku i na okolní hory. Litovat nebudete, vyrazíte-li do centra města za noční zábavou. Noční kluby a bary bývají otevřeny do brzkých ranních hodin. Centrum města bývá tedy, zejména v hlavní sezóně, opravdu rušné i v noci.

Vyplatí se vystoupat cestou lemovanou borovicemi na místo původní antické Akropole ke kapli Panagia Larniotissa. Odtud se nabízí nezapomenutelný výhled na přístav, celé město Pigadia, zátoku Vrontis s pláží a horské vesničky v pozadí.

altVydáte-li se z centra směrem na Aperi, dostanete se k téměř 4 km dlouhé pláži zátoky Vrontis, se zlatavým pískem, pozvolným vstupem do vody a průzračnou vodou. V nabídce jsou různé vodní sporty i plážové hry. Nad pláží můžete zahlédnout pozůstatky raně křesťanské baziliky. Několik km od města se nachází další pěkná pláž Kyra Panagia.

Pláž: písčitá

Vzdálenost od letiště: cca 15 km

Orientační doba transferu z letiště: cca 30 minut

Hodnocení letoviska: letovisko s krásnou pláží a možnostmi nákupů i zábavy

Amoopi

Menší a klidnější letovisko Amoopi leží necelých 10 km od hlavního města ostrova Pigadia. Setkat se můžete s různými přepisy tohoto názvu – Ammopi, Ammoopi, Amopi. Letovisko okouzlí zejména ty, kteří si chtějí vychutnat odpočinkovou a klidnou dovolenou. Nekonečný výhled na moře s otevřeným horizontem, pláže s tyrkysově modrou vodou, zářící slunce, osvěžující vánek, to vše k tomu vytváří ideální podmínky. Letovisko sestává především z menších hotelů a penzionů.

I když se nejedná o velké letovisko, nabízí vše potřebné k prožití ničím nerušené letní dovolené. K posezení zve několik taveren a barů, v místě je možné si zapůjčit automobil i motocykl, základní sortiment nabízejí zdejší menší obchůdky. Za většími nákupy je možné se vypravit do nedaleké Pigadie, ať již autobusem veřejné dopravy, nebo taxi.

Pláže se v této oblasti táhnou v délce téměř 6 km. V letovisku můžete volit mezi dvěma plážemi. Malou (Mikri)s jemným pískem a tyrkysovou vodou preferují milovníci klidu a pohody. Skaliska lákají také potápěče. Oblíbenější velká pláž (Megali, nebo také Votsalakia) pokrytá drobnějšími oblázky nabízí mimo koupání i jiné možnosti vyžití. Soukromí poskytují i plážičky v okolních zátokách. Vyznavači windsurfingu a podobných vodních radovánek vyhledávají pláže v letovisku Afiartis.

Pláž: písčitá i oblázková

Vzdálenost od letiště: cca 11 km

Orientační doba transferu z letiště: cca 20 minut

Hodnocení letoviska: klidné prostředí s krásnými plážemi

Zdroj: VTT

Hledání členů

VYPLATÍ SE VÁM ČLENSTVÍ V ACK ČR?
SPOČÍTEJTE SI TO!

Máte nějaké dotazy nebo zájem o členství?Napište nám na info@ackcr.cz

 

Chcete dostávat nabídky na semináře ACK ČR?
Napište nám na ackcr@ackcr.cz

Kontakt

Důležité upozornění: ACK ČR nesmí vstupovat do smluvního vztahu mezi zákazníkem a cestovní kanceláří. Ten se řídí uzavřenou smlouvou o zájezdu. V případě, že nejste spokojeni s postupem cestovní kanceláře, je nutné se obrátit na správní orgán.

ACK ČR
Lípová 15
120 44 Praha 2

E-mail: ackcr@ackcr.cz

 

Veletrhy

Přihlaste se na:

 

Hlavní mediální partneři