Památník Lidice - Vernisáž výstavy Zdeňka Maniny

Tisk Email

Dne 24. listopadu 2011 v 18 hodin se koná v Lidické galerii vernisáž výstavy Personalista Zdeněk Manina. Výstavu uvede spisovatel, hudebník a textař Jan Haubert za hudebního doprovodu houslisty Jana Hrubého.

Výstava potrvá do 5. února 2012 a je otevřena denně od 10.00. do 16.00. hodin.

Hlavním tématem Maninovy tvorby (*1961 Kladno) je člověk zachycený v pohybu, přičemž jednotlivé postavy jsou často spojovány do sérií. Přesto tyto skupiny postav působí dojmem osamění. Zvláštní naléhavosti dodává některým dílům malířské dokončování výrazů, jako je tomu např. u plastiky Na refýži (1991), Princ 2 (1994) a dalších.

alt

Nedílnou součástí uměleckého projevu Zdeňka Maniny je i tvorba malířská, která nese stejné rysy jako jeho sochařská díla. I tady najdeme jednotlivé postavy nebo jejich skupiny v pohybu, propletené, nesoucí jedna druhou, a přesto jsou samy, jako by se vznášely ve vzduchoprázdnu. Ve zhutněné podobě je tak vyjádřena individualizace dnešního člověka, který je navzdory všem vymoženostem moderní doby osamělejší, než tomu bylo kdykoli dříve.

A právě díla z obou těchto oblastí jsou zastoupena v aktuální výstavě nazvané Personalista. Proč vlastně autor zvolil tento netradiční název? „Podle slovníku je personalista osobní referent, pracovník vyřizující potřeby a náležitosti zaměstnanců. Nebo tento výraz může označovat jedince, který ve své práci zdůrazňuje význam jedinečné lidské osoby. Vtipná dvojznačnost výkladu je důvodem, proč jsem personalistu zvolil jako název výstavy. Ve své práci se zabývám ztvárněním jednání osob v různých prostředích a vztazích, a tak je pro mne zajímavá představa úředníka, který po pracovní době vyndá zpoza skříně nádobíčko a začne dělat sochy a malovat. Když se zamyslím, i to je vlastně možné…“ říká akademický sochař Zdeněk Manina.

Kromě volné tvorby měl Zdeněk Manina možnost realizovat i některá sochařská díla umístěná ve veřejném prostoru. V roce 1996 vytvořil keramickou kašnu na kladenské ulici T. G. Masaryka. Ta byla v roce 2003 nahrazena kašnou vycházející z původní Svatojánské kašny, která na tomto místě byla do začátku dvacátých let 20. století. Na vytvoření této nové kašny spolupracoval Zdeněk Manina s ing. arch. Petrem Šulcem. Další významnou realizací je plastika Řetěz – Partage vytvořená pro Vitry sur Seine v roce 2009.

Významný je i autorský a organizátorský podíl Zdeňka Maniny na výtvarném dění v Kladně, mimo jiné účast na Kladenských dvorcích. Stál také u zrodu bienále Kladenský salon a dnes je předsedou občanského sdružení Pro-Art, které salon pořádá.

Zdeněk Manina (*1961 Kladno)
Studium:
1980-1986 Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze, ateliér keramiky a porcelánu
Pedagogická činnost:
1994-1997 odborný asistent ateliéru keramiky a porcelánu IVK UJEP Ústí nad Labem
1997-2000 výuka výtvarné výchovy Gymnázium Kladno
2003-2005 odborný asistent ateliéru Keramika a porcelán VŠUP v Praze
od 2007 výuka výtvarné výchovy Gymnázium Kladno

Důležité informace pro návštěvníky:
Automobily: parkování na vyhrazeném parkovišti u budovy Lidické galerie
MHD – odjezdy autobusů 24. 11. 2011: Praha – z konečné stanice metra A Dejvická (proti hotelu Diplomat), BUS č. 56 – 16:50 (příjezd do Lidic 17:11), 17:15 (příjezd do Lidic 17:50).
Kladno – autobusové nádraží: BUS č. 22 – 17:05 (příjezd do Lidic 17:30), BUS č. 56 – 17:20 (příjezd do Lidic 17:42)
Kontakty:
Památník Lidice, příspěvková organizace MK ČR, Tokajická 152, 273 54 Lidice, web, Tel.: 312 253 680, e-mail

Hledání členů

VYPLATÍ SE VÁM ČLENSTVÍ V ACK ČR?
SPOČÍTEJTE SI TO!

Máte nějaké dotazy nebo zájem o členství?Napište nám na info@ackcr.cz

 

Chcete dostávat nabídky na semináře ACK ČR?
Napište nám na ackcr@ackcr.cz

Kontakt

Důležité upozornění: ACK ČR nesmí vstupovat do smluvního vztahu mezi zákazníkem a cestovní kanceláří. Ten se řídí uzavřenou smlouvou o zájezdu. V případě, že nejste spokojeni s postupem cestovní kanceláře, je nutné se obrátit na správní orgán.

ACK ČR
Lípová 15
120 44 Praha 2

E-mail: ackcr@ackcr.cz

 

Veletrhy

Přihlaste se na:

 

Hlavní mediální partneři