PAGAN - město zlatých pagod

Tisk Email

Představte si stovky a tisíce pagod, chrámů a svatyň, jež v rovinaté krajině střední Barmy tvoří doslova les věží a věžiček. Mezi nimi se jejich výšku marně snaží dostihnout štíhlé palmy a za nimi se na obzoru zvedá hřbet Arakanských hor…alt

Většina staveb v Paganu, hlavním městě Paganské říše, vyrostla v 11. až 13. století,  považovaném za zlaté období barmských dějin. Do vnitřně oslabené říše pak ve 13. vpadli Mongolové a ani po jejich odchodu se říše už neobnovila.

Teprve ve 20. století se pozapomenutému Paganu opět vrátil jeho věhlas, když se v 90. letech stal hlavní barmskou turistickou atrakcí. Vzrostl také jeho náboženský význam, přestože až na výjimky zůstávají pagody a chrámy opuštěné. altNavzdory tomu se zde ale v posledních letech začaly budovat nové svatyně – jen vystavěním nové pagody si lze vylepšit vlastní karmu!

Kolik pagod, chrámů a svatyň tedy v Paganu najdeme? V době jeho největší slávy tu na ploše přes 100 km2 stálo neuvěřitelných 10 000 staveb! Dnes se dočteme přibližně o 2200 staveb, přičemž ještě před silným zemětřesením v roce 1975 tu jich prý stálo takřka dvojnásobek.

Architektonický skvost

Pagan nám slouží také jako muzeum barmské sakrální architektury. Najdeme tu svatyně zavřené (stúpy), ale i otevřené (tzv. pahto), někdy s prostornými vnitřními ochozy plnými soch Buddhy.

Za nejproslulejší asi lze považovat pagodu Ananda paja s pozlacenými věžemi, altv jejímž vnitřním čtvercovém ochozu jsou umístěny 4 velké sochy stojícího Buddhy.

Podobou další známé pagody – Šwezigonské – se pak inspiroval vzhled mnoha dalších staveb nejen v Paganu. Kromě toho se stala svědkem důležité události v náboženských zvyklostech Barmy. Na jejím nádvoří dal král Anoratcha v roce 1059 vystavit 37 lidových bůžků, čímž došlo k prolnutí buddhismu s lidovými kulty, jež v Barmě přetrvávají až dodnes.

Jak si Pagan vychutnatalt

Areál Paganu se rozprostírá celkem na neuvěřitelných 40 km2. Vzhledem k tak velké ploše je pro běžného turistu asi sotva možné poznat celý Pagan do podrobna. Nabízí se navštívit předem zvolené pagody, ale pro ideální vstřebání jedinečné atmosféry se doporučuje toulat se nazdařbůh mezi jednotlivými stavbami. Poodkryjete tak alespoň trochu ze zašlé slávy mimo hlavní proudy turistů, neboť právě náhodně navštěvované stavby mohou dát vyznít i intimnější náladě svého duchovního rozměru.

Zdroj: China Tours

Hledání členů

VYPLATÍ SE VÁM ČLENSTVÍ V ACK ČR?
SPOČÍTEJTE SI TO!

Máte nějaké dotazy nebo zájem o členství?Napište nám na info@ackcr.cz

 

Chcete dostávat nabídky na semináře ACK ČR?
Napište nám na ackcr@ackcr.cz

Kontakt

Důležité upozornění: ACK ČR nesmí vstupovat do smluvního vztahu mezi zákazníkem a cestovní kanceláří. Ten se řídí uzavřenou smlouvou o zájezdu. V případě, že nejste spokojeni s postupem cestovní kanceláře, je nutné se obrátit na správní orgán.

ACK ČR
Lípová 15
120 44 Praha 2

E-mail: ackcr@ackcr.cz

 

Veletrhy

Přihlaste se na:

 

Hlavní mediální partneři