Otisky prstů v cestovních dokladech

Tisk Email
Od 1. 4. 2009 budou do cestovních pasů nově snímány otisky prstů, a to jak dospělým, tak i dětem již od šesti let věku. Otisky se budou objevovat vedle fotografie.

Zavedení otisků prstů do cestovních dokladů nařídila Evropská unie a účelem je zajištění jednoznačné identifikace držitele průkazu a zabránění případnému zneužití dokladu.

Žádosti o vydání elektronických pasů s „otiskem" začnou městské úřadovny přijímat ve středu 1. dubna. O cestovní pas se strojově čitelnými údaji a nosičem dat s biometrickými údaji mohou požádat jak občané starší 15ti let, kteří za doklad s desetiletou platností zaplatí šest set korun, tak i osoby mladší. Těm vydá úřad za sto korun pas platný pět let.

Děti zapsané v platném cestovním pasu rodiče mohou s rodičem, v jehož pasu jsou zapsány, překročit hranice bez vlastního cestovního dokladu, přičemž dítě zapsané do pasu rodiče před 1.9.2006 může takto cestovat do 15 let věku a dítě zapsané do pasu rodiče od 1.3.2008 může takto cestovat do 10 let věku (v období od 1.9.2006 do 29.2.2008 nebylo možné děti do pasu rodiče zapisovat). Děti starší pěti let mohou dostat vlastní pas na dobu 5ti let. Rodiče se tedy nemusí bát, že dětské pasy bude třeba často aktualizovat s tím, jak děti porostou. Platnost budou mít jako pasy dospělých.

Stávající doklady bez biometrických údajů budou samozřejmě platit i po letošním dubnu, a to do doby vyznačené v cestovním pasu.

Hledání členů

VYPLATÍ SE VÁM ČLENSTVÍ V ACK ČR?
SPOČÍTEJTE SI TO!

Máte nějaké dotazy nebo zájem o členství?Napište nám na info@ackcr.cz

 

Chcete dostávat nabídky na semináře ACK ČR?
Napište nám na ackcr@ackcr.cz

Kontakt

Důležité upozornění: ACK ČR nesmí vstupovat do smluvního vztahu mezi zákazníkem a cestovní kanceláří. Ten se řídí uzavřenou smlouvou o zájezdu. V případě, že nejste spokojeni s postupem cestovní kanceláře, je nutné se obrátit na správní orgán.

ACK ČR
Lípová 15
120 44 Praha 2

E-mail: ackcr@ackcr.cz

 

Veletrhy

Přihlaste se na:

 

Hlavní mediální partneři