Navštivte Památník československým vojákům ve Skotsku

Tisk Email

Česko-skotská charita Czech Memorial ve spolupráci se Sdružením pro výstavbu památníku čs. vojákům ve Skotsku o.s. postavili ve skotském Arisaigu památník stovkám  českých a slovenských vojáků, kteří se zde cvičili v letech 1941 – 1943 v boji proti nacistům.

Speciální výcvik, organizovaný britskou organizací Special Operations Executive (SOE), zde absolvovali kromě jiných také rotmistři Jan Kubiš a Josef Gabčík, členové výsadku ANTHROPOID, kteří v květnu 1942 uskutečnili jeden z nejvýznamnějších odbojových činů druhé světové války, atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

Celkem bylo naplánováno čtyřicet osm výsadků, provedeno jich bylo devětatřicet za účasti více než stovky parašutistů. Cílem výsadků byl nejen Protektorát Čechy a Morava, ale také Francie, Itálie, Slovensko nebo Jugoslávie.  Mnozí z nich, kteří prošli tvrdým výcvikem ve Skotsku, se nedožili konce války. Umírali při bojových operacích, v mučírnách gestapa, na popravištích nebo v koncentračních táborech. Ale ani ti, kteří se dožili konce války, neměli vyhráno, podobný osud mnohé z nich potkal v komunistických věznicích.

Vlastní památník, který je vytesán ze šedomodré sedlčanské žuly, navrhl akademický sochař Josef Vajce a vypracovalo jej kamenictví Svoboda v Pečkách. Zobrazuje padák těsně po přistání, monumentálnost památníku je zjemněna květinovým motivem v přední části. Památník byl před odhalením zabalen symbolicky do padáku, který poskytl 43. výsadkový prapor v Chrudimi. Slavnostně odhalen byl symbolicky na Den válečných veteránů 11. listopadu 2009.

Záštitu výstavbě památníku udělili prezident České republiky Václav Klaus a ve Skotsku Lord High Commissioner The Rt Hon. George Reid.  Svoji podporu vyjádřili mimo jiné i místopředseda vlády a ministr obrany Martin Barták, ministr zahraničních věcí České republiky Jan Kohout a jeho předchůdce Karel Schwarzenberg, historici, řada občanských sdružení a spolků, politici obou zemí, významné osobnosti z oblasti kultury, rodná města a obce parašutistů a mnoho jednotlivců. Vyjádřením své podpory nás mimořádně poctila Její královská výsost Princezna Anna.

Hledání členů

VYPLATÍ SE VÁM ČLENSTVÍ V ACK ČR?
SPOČÍTEJTE SI TO!

Máte nějaké dotazy nebo zájem o členství?Napište nám na info@ackcr.cz

 

Chcete dostávat nabídky na semináře ACK ČR?
Napište nám na ackcr@ackcr.cz

Kontakt

Důležité upozornění: ACK ČR nesmí vstupovat do smluvního vztahu mezi zákazníkem a cestovní kanceláří. Ten se řídí uzavřenou smlouvou o zájezdu. V případě, že nejste spokojeni s postupem cestovní kanceláře, je nutné se obrátit na správní orgán.

ACK ČR
Lípová 15
120 44 Praha 2

E-mail: ackcr@ackcr.cz

 

Veletrhy

Přihlaste se na:

 

Hlavní mediální partneři