Na návštěvě v Kalamatě

Tisk Email

Stále více mezi turisty oblíbená oblast v okolí Kalamaty se nachází v jižní části poloostrova Peloponés – nejjižnější části řecké pevniny. Turisty sem láká jak množství historických památek, tak klidnější letoviska pro strávení relaxační dovolené. Poloostrov je rozdělen do 7 krajů – Argolidy, Arkádie, Achaie, Ilie, Korinthie, Lakonie a Messénie. Jižní část poloostrova zaujímají kraje Messénie (jehož hlavní městem je Kalamata) a Lakonie.

altKrajinu zde charakterizují zalesněná pohoří a pobřeží, která jsou lemována písečnými plážemi. Jeho malebnost podtrhují nekonečné pomerančové a citrusové háje, fíkovníky, cypřiše, eukalypty, olivy, agáve a vše co, patří ke zdejší bujné vegetaci. Díky své poloze a výbornému klimatu letní sezóna na Peloponésu trvá od dubna do října. Poloostrov skrývá právě na jeho jižním území mnoho historických památek: připomeňme si alespoň starověkou Spartu, byzantskou Mystru, středověké chrámy v Monemvassii, město Pylos, Kalamata a další. Kromě toho nalezneme na jihu země spoustu nádherných ostrovů a poloostrovů, jako např. ostrov Elafonissos, pobřeží Navarino, či polostrov Mani.

Povrch je velmi rozmanitý, objevují se zde přímořské roviny, náhorní plošiny i vysoké hory (nejvyšším masivem je Taygetos poblíž Sparty - 2407 m n. m.), členité je i mořské pobřeží.

Messénie je historickým územím v Řecku, které bylo již ve středověku velmi prosperující oblastí. Messénie je známá především díky Nestorovi, bájnému králi z města Pylos. Messénie byla osídlena již v mykénském období zhruba v 10. století př. n. l. Dóry. Na sklonku 8. století př. n. l. byla v první z messénských válek dobyta Sparťany. V polovině 7. století př. n. l. vypukla velká povstání heliotů. Svobodu Messénie obnovil teprve ve 4. století př. n. l. Epaminondas, který založil hlavní město oblasti, antické Messéné (dnešní Mavromati).

Dnes je centrem přístavní město Kalamata, kde určitě stojí za to se zastavit. Město bylo v roce 1986 postiženo silným zemětřesením, kterému bohužel padla za oběť část původního Starého města. Bylo však obnoveno ke kráse. Hlavní třídou města je Odos Aristomenus, večerní zábava se však odehrává především na 4 km dlouhé pobřežní promenádě.

altMessénie je krásný, teplý a velice úrodný region, ve kterém se mimo jiné pěstují ve velkém množství a kvalitě pomeranče, citróny, mandle, fíky a olivy.

Lakonie je starověké území na jihovýchodě Peloponésu v povodí řeky Eurótu. Lakonie byla obsazena Dóry, kteří si podrobili starší řecké obyvatelstvo a založili v 10. století př. n. l. Spartu. Ve starověku byla Sparta (nebo také Lakedaimón) hlavním městem stejnojmenného státu, který náležel mezi nejmocnější řecké městské státy. Jeho teritorium zahrnovalo území Lakónie a Messénie. Na Peloponéském poloostrově se Sparta postupem času stala dominující vojenskou a politickou mocností. Ve středověku bylo město opuštěno.

Poblíž města Sparty se rozkládá další kulturní památka zapsaná v roce 1989 na seznam UNESCO - Mystras. Dříve byzantské město, jehož počátky sahají do 13. století. Dnes je město již zaniklé, avšak budovy jsou stále dobře zachované a tvoří významnou archeologickou oblast často vyhledávanou turisty.

Za návštěvu stojí jistě i Monemvasia, menší řecké městečko, které bylo v Byzantské říši opevněním a jakousi základnou v jednom. Leží na velké skále před pobřežím na jihovýchodě poloostrova Peloponés. Osada se skládá ze dvou částí: zděného středověkého města na dolním svahu skály a citadely na vrcholku skály.alt

Zajímavé webové odkazy:

www.visitmessinia.com

www.messinia-guide.gr

www.peloponnisos.gr

www.aroundgreece.com

www.visitgreece.gr

www.recko.cz

www.culture.gr

Peloponés – řecky Pelopónisos

Plocha poloostrova: 21 440 km²

Počet provincií – krajů: 7 (Arkádie, Argolida, Achaia, Korinthia, Lakonie, Messénie, Ilia)

Počet obyvatel: 1.100.000

Nejvyšší vrchol: pohoří Taygetos – 2 407 m n. m.

Doba letu z Prahy: 2 hodiny 35 minut (letiště Kalamata)

Nejznámější letoviska v této oblasti:

Petalidi

Původně rybářská vesnička se dnes stává centrem oblíbené turistické oblasti pro strávení ideální letní dovolené. Olivovníky a fíkovníky v okolí dodávají oblasti svou unikátní barvou neopakovatelné středomořské kouzlo. Petalidi preferují především návštěvníci, kteří hledají spíše klidnou a odpočinkovou dovolenou strávenou na pěkných plážích. Spokojené zde budou zejména rodiny s dětmi a páry přijíždějící za pohodou. Při procházce centrem původní vesničky směrem na náměstí nemůžete minout přístav, rodiny s dětmi ocení dětské hřiště. V centru se nachází i několik taveren a restaurací, občerstvení nabízí též plážové bary podél pobřeží. Pláže jsou v této oblasti převážné písčité s oblázky. Doporučujeme si vypůjčit automobil a vydat se do blízkého i vzdálenějšího okolí za zajímavostmi, kterých tento kraj nabízí nepřeberné množství.

Pláž: písčito-oblázková

Vzdálenost od letiště v Kalamatě: cca 18 km

Orientační doba transferu z letiště: cca 30 minut

Hodnocení letoviska: klidné prostředí ideální pro relaxační dovolenou

altAlmyros – Verga

Oblast zvaná Almyros - Verga se nachází v těsné blízkosti druhého nejlidnatějšího města poloostrova Peloponés - Kalamaty. Centrum rušného města se spoustou obchodů, taveren a barů, je odsud vzdáleno cca 5 km. Určitě stojí za to se tam vypravit. Samotná oblast Almyros - Verga nabízí možnost relaxace na převážně oblázkových plážích s krásnými výhledy na Messénský záliv v kombinaci se zelení okolní přírody. Pronajměte si také automobil a vydejte se poznávat i další krásy Messénie. Okouzlí Vás jistě pozůstatky jednoho z nejvýznamnějších byzantských sídel Mystra s paláci, domy, kláštery a kostely.

Pláž: oblázková

Vzdálenost od letiště v Kalamatě: cca 18 km

Orientační doba transferu z letiště: cca 30 minut

Hodnocení letoviska: klidné prostředí, živějšímu městu na dosah

altMikra Mantinia

Rekreační oblast rozkládající se v Messénském zálivu, pod nejvyšším pohořím Peloponésu Taygetos, nedaleko centra oblasti Kalamaty, vzdáleného asi 6 km, uspokojí především ty návštěvníky, kteří během své dovolené hledají klid a odpočinek. Zkrátka nepřijdou však ani ti, kdo hledají ruch města, neboť do rušné Kalamaty se lze snadno dostat místní hromadnou dopravou, příp. je možné využít taxi. Pláž byla v této oblasti oceněna modrou vlajkou, je částečně písčitá, částečně oblázková. Podél pláže vyrůstají různé stromy a palmy. V okolí je možné se posilnit, občerstvi či pobavit v restauracích a tavernách, kavárnách i barech.

Pláž: písčito-oblázková

Vzdálenost od letiště v Kalamatě: cca 15 km

Orientační doba transferu z letiště: cca 25 minut

Hodnocení letoviska: klidné prostředí s čistou pláží

Zdroj: VTT

Hledání členů

VYPLATÍ SE VÁM ČLENSTVÍ V ACK ČR?
SPOČÍTEJTE SI TO!

Máte nějaké dotazy nebo zájem o členství?Napište nám na info@ackcr.cz

 

Chcete dostávat nabídky na semináře ACK ČR?
Napište nám na ackcr@ackcr.cz

Kontakt

Důležité upozornění: ACK ČR nesmí vstupovat do smluvního vztahu mezi zákazníkem a cestovní kanceláří. Ten se řídí uzavřenou smlouvou o zájezdu. V případě, že nejste spokojeni s postupem cestovní kanceláře, je nutné se obrátit na správní orgán.

ACK ČR
Lípová 15
120 44 Praha 2

E-mail: ackcr@ackcr.cz

 

Veletrhy

Přihlaste se na:

 

Hlavní mediální partneři