Výstavní projekt Muzea hlavního města Prahy s názvem „Praha a její dcery“, připravený při příležitosti oslavy 130.výročí založení muzea (3.10.1881), je pokusem přiblížit pražské dějiny očima a prostřednictvím osudů jejích obyvatelek.
Dějiny vždy byly především sledem významných událostí veřejného života, vzniků i zániků říší a států, vyhraných či prohraných bitev a válek, panovníků a vojevůdců, vynálezů a technologického pokroku, to
vše nazíráno především z mužského úhlu pohledu. Během posledního půlstoletí se dějepisci začali věnovat také každodennímu životu člověka v různých historických obdobích.
V současné době se navíc objevuje fenomén rozdílného pohledu na dějiny z mužského a ženského hlediska, což slibuje další obohacení našeho povědomí o dosud neznámé oblasti historie společenského i individuálního života. V odborných kruzích probíhá již nějakou dobu řada diskusí, zda existují ženské dějiny, zda v tom případě existují i mužské dějiny, kde jsou hranice historiografie a dalších oborů při zkoumání dějin žen a ženství.
Projekt „Praha a její dcery“ si klade za cíl zprostředkovat dnešnímu člověku ženský svět v průběhu
historie a v současnosti. Chceme specifickými výstavními prostředky, částečně uměleckými, symbolickými,
zkratkou, vyjádřit ženský svět obyvatelek města, obyvatelek známých jménem i těch neznámých. Ve sbírkáchMuzea hlavního města Prahy i mnoha dalších institucí se nalézá řada předmětů, vzniklých činností Pražanek v různých obdobích, množství artefaktů, které ženy používaly, i některá umělecká díla, která zobrazují ženu v různých jejích životních úlohách a postaveních.
Součástí výstavy je doprovodný program především v podobě konference, seminářů a setkání, prostřednictvím kterých představíme zajímavé ženy i muže, kteří chtějí a mají k danému tématu co říci. Chceme oslovit ženy i muže, mladé, starší i celé rodiny a přispět tak ke vzájemné komunikaci i k vzájemnému
chápání rozdílů v myšlení, vnímání i uchopování světa, které lze obecně nazvat genderovými a jejichž
ignorování je často zdrojem mnohých nedorozumění až fatálního charakteru.
Starosti i radosti žen byly a jsou v mnohém jiné než starosti a radosti mužů, pojďme si o nich vyprávět...
V jednom ze sálů výstavy je instalován funkční dámský salon s občerstvením.
Kdy: 5.10.2011–15.4.2012
Kde: Muzeum hl. m. Prahy, hlavní budova - Na Poříčí 52, Praha 8-Florenc, tel.: 224 816 772–3, 606 859 951
Otevřeno: denně mimo pondělí od 9 do 18 hodin.
Vstupné: základní 120 Kč, snížené (studenti, senioři) 50 Kč, rodinné 200 Kč, děti do 6 let a invalidé zdarma, školní skupiny 30 Kč (pedagogický dozor zdarma). Každý první čtvrtek v měsíci otevřeno do 18 hodin, vstup pro žáky, studenty a seniory zdarma, ostatní 10 Kč. Poslední středa v měsíci prodloužená otevírací doba do 20 hodin.