LESBOS – nádherně zelený ostrov básnířky Sapfó

Tisk Email

Třetí největší ostrov Řecka Vás zaujme nádhernými plážemi, tradičními vesničkami, rozmanitou faunou a  flórou, obrovským množstvím olivovníků a také historickými stavbami, přístavy a samozřejmě tradičními kavárnami a restauracemi nejen s mořskými specialitami. Tou hlavní předností je ale fakt, že ostrov si dosud zachoval původní atmosféru.

Ostrov Lesbos o sobě tvrdí, že má nejvíce hodin slunečního svitu v Egejském moři a pyšní se údajně nejlepším druhem řecké pálenky. Další zajímavostí je, že se zde nachází více jak čtrnáct miliónů olivovníků, které z ostrova činí největší olivový sad na světě. Olivové háje pokrývají více jak 40% plochy ostrova a mají tu opravdu vynikající podmínky, a to především díky teplému podnebí, úrodné půdě, zásobám vody a tisíciletému úsilí místních obyvatel. Ostrov je proto druhým největším výrobcem olivového oleje. Obyvatelé zde mají více oliv, než potřebují na výrobu oleje, takže se tu vyrábí i mýdla a kosmetika…

Na Lesbosu dále naleznete unikátní horké prameny, které byly po tisíce let využívány k léčení různých druhů potíží. Jedněmi z nejteplejších termálních pramenů v Evropě se chlubí lokalita Polichnotis. Teplota vody se pohybuje od 70°C do 90°C. Navštěvované jsou též termální prameny v Eftalou, kde se dále nachází  nejkrásnější pláž ostrova, oceněná modrou vlajkou EU na důkaz čistoty moře.

Za nejkrásnější část Lesbos je označována ta severní, v níž se piniové lesy táhnou až na pláže. V této oblasti stojí rozhodně za návštěvu středověké městečko Molyvos s byzantským hradem, který se majestátně tyčí nad pláží, Petra, místo, kde v průběhu Trojské války zakotvil Achilles a letovisko Anaxos, kde se nachází překrásné a dlouhé pláže.

Na ostrově se nachází nesčetné množství památek. Například v Agia Paraskevi můžete obdivovat zbytky svatyně, stejně tak ruiny dávného města Pyrra nebo most Kremasti. V Agiassosu vystupují do popředí turistického zájmu pozůstatky po byzantské pevnosti a církevní muzeum. V Eressosu zaujmou archeologické muzeum nebo klášter Pithari. V Kalloni můžete spatřit zbytky antických a byzantských domů i antické hrobky.

Jak je výše uvedeno, návštěvník na ostrově najde opravdu bohatou přehlídku středověké architektury, hrady, pevnosti a měšťanské domy z dob byzantských i osmanských. Turecké stavební památky jsou nejpočetnější, neboť Turci ovládali Lesbos od roku 1462 do roku 1912, kdy byl ostrov připojen k Řecku..

Budete-li mít štěstí, zažijete i krásné oslavy a karnevaly. V létě se po celém ostrově konají slavnosti určené patronům obcí. Oslavy spíše připomínají naše poutě a začínají až po sedmé večer kvůli věčnému horku…

A jak to bylo s básnířkou Sapfó?
Ostrov je především znám jako působiště starořecké básnířky Sapfó, která se tu narodila a prožila většinu svého života a tvořila svá díla. Podle mnohých první známá žena, jejíž láska patřila ženám. Sapfó zde na ostrově založila školu pro ženy, aby je připravila na život, který je čeká s mužem. Možná právě kvůli faktu, že otevřela první ženskou školu na světě, objevil se příběh o její lesbické lásce.

Z názvu ostrova byl později odvozen pojem pro vztah ženy se ženou. Podle historiků však není zcela zřejmé, jak to s její náklonností k ženám bylo. A to nejen proto, že byla matkou… Historikové říkají, že o tuto pověst se postaral antický bulvár. Tehdejší společnost se nemohla smířit s emancipovanou ženou, a tak jí přiřkli něco, co se nepovažovalo za normální a mravné. Svým kritikům a nepřátelům uštědřila Sapfó tragický políček. Vystoupila na skálu a vrhla se z ní do propasti, protože jí mladík jménem Faón neopětoval lásku.

Dnes je její rodiště vesnička Skala Eressos největším poutním místem lesbiček. I zde můžete zažít něco
nevídaného, protože první týden v září se sem sjíždějí ženy z celého světa na mezinárodní ženský festival.

Lesbos je krásný pro každého, kdo hledá něco zvláštního, kdo hledá klid a příjemně strávenou dovolenou. Lesbos si zamiluje snad každý, kdo ho navštívil….

Základní informace o ostrově LESBOS:
- Správní středisko: Mytilini
- Plocha oblasti: 1630 km2
- Délka pobřeží: cca 370 km
- Počet obyvatel: cca 105 000
- Nejvyšší vrchol: Lepetymnos – 968 m n. m.
- Osobnost: starověká básnířka Sapfó
- Doba letu z Prahy: cca 2 hodiny a 30 minut (letiště Mytilini)

Zdroj: CK VTT – specialista na Řecko, řecké ostrovy a Kypr.
Prolistujte si náš nový katalog Léto 2011 a vyberte si dovolenou snů, třeba i na ostrov Lesbos…

Hledání členů

VYPLATÍ SE VÁM ČLENSTVÍ V ACK ČR?
SPOČÍTEJTE SI TO!

Máte nějaké dotazy nebo zájem o členství?Napište nám na info@ackcr.cz

 

Chcete dostávat nabídky na semináře ACK ČR?
Napište nám na ackcr@ackcr.cz

Kontakt

Důležité upozornění: ACK ČR nesmí vstupovat do smluvního vztahu mezi zákazníkem a cestovní kanceláří. Ten se řídí uzavřenou smlouvou o zájezdu. V případě, že nejste spokojeni s postupem cestovní kanceláře, je nutné se obrátit na správní orgán.

ACK ČR
Lípová 15
120 44 Praha 2

E-mail: ackcr@ackcr.cz

 

Veletrhy

Přihlaste se na:

 

Hlavní mediální partneři