Kypr - aktuálně

Tisk Email

Kypr se vrátil do starých kolejí. Co to znamená pro turisty? Všechny banky fungují normálně a turisté tak mohou nejen platit bankovními kartami, ale i vybírat z bankomatů. V každém případě Kyperská organizace cestovního ruchu ujišťuje potenciální návštěvníky, že svou dovolenou na ostrově stráví v klidu a pohodě.

Náš jarní tip.

Jarní sezóna je v plném proudu – příjemných dvacet stupňů a slunce, které nám tuto zimu tolik schází, jsou zárukou toho opravdového jara. Celý ostrov rozkvétá a tak dobrým zpestřením pobytu jsou výlety.

Naším tipem je trasa vedoucí z Limassolu do horské oblasti  Pitsilie, která se rozkládá mezi Nikosií, Larnakou a Limassolem. Na západě ji ohraničuje pohoří Troodos, na severu lesní pásmo Adelfoi a na východě lesy Machairas. Najdete zde, na první pohled malé, ale barvité vesničky, z nichž každá se pyšní svou originalitou a společně dávají dohromady obraz autentického Kypru. V překladu název Pitsilia znamená oblast piniových stromů.

V každé ze 47 vesnic najdete něco zvláštního, ať už jsou to památky UNESCO, muzea, tradiční výrobu zemědělských produktů nebo zajímavé přírodní úkazy. Oblast je proslulá výrobou nejlepší Comandarie a produktů z vepřového masa.

Sto patnáct kilometrů dlouhá trasa začíná ve vesnici Kalo Chorio, kde najdeme historickou továrnu na výrobu Comandarie, dnes renovovanou tak, aby se co nejvíce podobala originálu – se sklepy s dubovými sudy a vůní zrajícího vína, starými cisternami a dokumenty o historii a produkci tohoto ojedinělého vína, která sahá až do 13. století.

Pokračujeme do Zoopigi s moderním, architektonicky velmi zajímavým muzeem historie Comandarie a pak přes Kato Mylos, Potamatisu do Palendri, kde se skrývá jeden ze čtyř  pokladů UNESCO v této oblasti - kostel Sv. kříže, který patří k nejzachovalejším památkám na ostrově s originálními freskami z 11.století.

Nejlepší jablka najdete ve vesničce Dymes, která je zasvěcena Janu Křtiteli a jejich 164 obyvatel se pyšní tím, že jejich rodiny jsou potomky achajských Řeků, kteří sem přišli okolo roku 1200 před naším letopočtem.

Mandlové háje jsou chloubou Chandrie a další významnou památkou UNESCO se pyšní  Lagoudhera - Panagia tou Araka je pozůstatkem starého kláštera a v kostele je sbírka byzantského umění z komeniánského období.

Unikátní kostel v „kostele“ Stavros tou Agiasmati, který založili uprchlíci z Istanbulu po nástupu Ottomanské říše a který je otevřen pouze na objednávku, najdeme v Platanistasa. Přes Alonu,  Askas a Pterikoudu se dostaneme do Palaichori s rodným domem prvního kyperského prezidenta arcibiskupa Makariose i dalším kostelem na seznamu UNESCO – Metamorphosis tou Souteros.

Trasa končí ve vesnici Agros, která je centrem pěstování růží a její každoroční červnový festival růží je již tradiční součástí kulturního kalendáře Kypru.

Zdroj: Kyperská organizace cestovního ruchu

 

 

 

Hledání členů

VYPLATÍ SE VÁM ČLENSTVÍ V ACK ČR?
SPOČÍTEJTE SI TO!

Máte nějaké dotazy nebo zájem o členství?Napište nám na info@ackcr.cz

 

Chcete dostávat nabídky na semináře ACK ČR?
Napište nám na ackcr@ackcr.cz

Kontakt

Důležité upozornění: ACK ČR nesmí vstupovat do smluvního vztahu mezi zákazníkem a cestovní kanceláří. Ten se řídí uzavřenou smlouvou o zájezdu. V případě, že nejste spokojeni s postupem cestovní kanceláře, je nutné se obrátit na správní orgán.

ACK ČR
Lípová 15
120 44 Praha 2

E-mail: ackcr@ackcr.cz

 

Veletrhy

Přihlaste se na:

 

Hlavní mediální partneři