Kréta! Řecký ostrov, který si oblíbil i Fulghum

Tisk Email

Je největším a nejjižněji položeným řeckým ostrovem. Najdete zde nejhezčí středomořskou pláž a také nejdelší evropskou soutěsku. Těch NEJ ale Kréta nabízí víc. Mimo jiné zde působila nejvyspělejší evropská civilizace a pokud se přeneseme do současnosti, na ostrově žije v Česku nejpopulárnější zahraniční spisovatel - Robert Fulghum.

Pro ty, kteří na Krétě ještě nikdy nebyli: z Česka se na tento ostrov dostanete po necelých třech hodinách letu – většina letadel přitom přistává v hlavním městě Heraklionu, který se nachází na severním pobřeží, přibližně v půli cesty mezi východem a západem. Jde o nejjižněji položené řecké území, na přelomu května a června už má vzduch kolem 30 stupňů a moře je prohřáté na 22 stupňů. O prázdninách, tedy v červenci a srpnu, má vzduch příjemných 33 stupňů a voda až 26. Mimochodem, během pobytu (a vlastně i pouhého dne) můžete vyzkoušet hned dvě moře – severní břehy omývá Krétské moře, z jižní pak Lybijské a ještě navštívit nejednu z mnoha pamětihodností. A že jich tu je požehnaně.alt

Důvodů, proč strávit dovolenou na Krétě, jsou ale stovky a tisíce. Tady je několik z nich.

Vyhlášené pláže

Pokud si při slovech »letní dovolená« okamžitě vybavíte prohřátý vzduch, čisté moře a písečné nebo oblázkové pláže, Kréta Vás rozhodně nezklame.

Po celém ostrově jsou stovky pláží. Najdete tu jak ty velké s bohatou nabídkou vodních sportů a atrakcí, tak ty malé, kde vás bude »rušit« jen šum moře. Zvláště ty na severu jsou obvykle písečné s pozvolným vstupem do moře, což ocení především rodiny s dětmi.  

Zřejmě nejvyhlášenější pláž Elafonisi se nachází u nejzápadnějšího výběžku Kréty. Evropské Tichomoří, jak se tato oblast nazývá, rozhodně stojí za návštěvu, písek je zde bílý, žlutý až růžový a tak si tu na své přijdou i fotografové. (Vyplatí se strávit tu celý den, protože s měnící se intenzitou slunce i úhlem dopadajících paprsků získává místo pokaždé jinou atmosféru.)

Další vyhlášenou písečnou pláž Matala najdete na jihu ostrova. V šedesátých letech ve skalních jeskyních nad mořem bydleli členové hnutí Hippies – když do skal připomínajících ze všeho nejvíc ementál vystoupáte vy, záhy pochopíte, proč se jim tu tak líbilo...

Vstup do moře je zde poměrně příkrý a občas tu bývají i vlny.

Na východním pobřeží pak najdete vyhlášenou palmovou pláž Vai.

Pláží, které vás nadchnou, je ale mnohem víc.

Půjčte si auto

Pokud to rodinný rozpočet dovolí, vyplatí se půjčit si auto a postupně objevovat další a další krásné kouty. Mimochodem, na Krétě se jezdí vpravo a hlavní silnice mají obvykle vyšší kvalitu, než na jakou jsme (zvláště pak po zimě) zvyklí v Česku. Samozřejmě úměrem se vzdáleností od rušnějších měst a také stoupající nadmořskou výškou pak úroveň povrchu klesá.

Půjčení auta na 3 dny vyjde zhruba na 120 – 160 euro. Záleží, o jaký typ máte zájem a v jaké části sezony na ostrov přicestujete. (Pokud chcete podnikat tour de šotolina do těch nejzapadlejších koutů, půjčte si terénní auto, jehož pojistka se vztahuje i na tento typ komunikací. Jestliže ale plánujete jezdit jen po asfaltkách, klidně vyzkoušejte miniauto jako je Kia Picanto, Fiat Panda a podobně – lehce se s nimi manévruje, bez problémů se s nimi vyhnete na úzkých silničkách a navíc možná budete překvapeni, jak mrštně jezdí.

Vyberete si podle gusta

Výhodou Kréty je, že si tu vyberou úplně všichni. V nabídce cestovek jsou rušná střediska, kde to žije od rána do večera a od večera do rána a nuda je zde naprosto vyloučená. V takových místech jsou diskotéky hrající vše od 60. let až po nejaktuálnější hity, bary (často i s přenosy sportovních utkání), kluby, nespočet restaurací, nechybí samozřejmě malé obchody i velké supermarkety, banky, lékárny a další služby.

Mezi nejrušnější střediska tohoto typu patří: Chersonisos, Stalida nebo Georgioupolis. Kdo má zájem, může bydlet přímo v centru dění. Další, kteří chtějí mít zábavu v dosahu, ale současně vyžadují i klid, si mohou vybrat z ubytování na okrajích těchto rušných míst.

Pokud ale patříte mezi početnou skupinu těch, kterým při vyslovení pojmů jako diskotéka, bar nebo noční klub naskočí kopřivka, rozhodněte se pro klidná místa, kde je jen pár hotýlků. Mezi klidná letoviska lze zařadit například Gouves (s výjimkou úplného centra), Kulymbari, Tavronitis, Maleme...

Kdo touží po luxusu, určitě si vybere v oblasti Elounda, kde jsou až na výjimky jen pětihvězdičkové areály, jejichž součásti je i golfové hřiště, soukromý přístav nebo heliport...

Nabídka ubytování je na Krétě obrovská – vybírat můžete z levných studií bez stravy až po luxusní komplexy. Řada hotelů pak nabízí stále populárnější stravování all in.

altHistorické památky

Toulat se v červenci v pravé poledne po nejslavnějším krétském archeologickém nalezišti u paláce Knossos, který leží na okraji Heraklionu, moc šťastný nápad není. Ovšem pokud se sem vydáte hned ráno či večer, nebo ještě lépe na začátku či konci sezóny, máte šanci vrátit se o tisíce let zpět – a kdo ví, třeba rozlousknete záhadu, proč celá Mínojská civilizace zanikla. 

Mínojská civilizace byla přitom na Krétě podle současných odhadů přibližně od roku 2700 do 1450 před naším letopočtem. Nejvyššího kulturního, hospodářského a vlastně i politického rozmachu dosáhla v letech 2000 – 1600 před naším letopočtem. Vojensky i hospodářsky Mínojci ovládali celé Středomoří a svým postavením si byli tak jisti, že své paláce ani neopevňovali. (Mimochodem, autorem pojmenování této kultury je archeolog Arthur Evans, který se inspiroval bájným králem Mínooem.)

Co přesně způsobilo zánik této civilizace? Částečně je to připisováno vpádu Achájů z pevninského Řecka, zničení paláce v Knóssu roku 1425 př. n. l. ale s velkou pravděpodobností způsobila přírodní katastrofa. Jaká? Často se zmiňuje výbuch sopky na Santorini, což mělo způsobit silné zemětřesení a vyvolat vlnu tsunami vysokou desítky metrů. Dílo zkázy pak měla dokonat změna podnebí – oblohu roky halil sopečný kouř, kvůli němuž nastala neúroda.

To je sice pravda, podle archeologů ale tato pohroma nastala někdy v letech 1700 – 1551 př. n. l. a civilizace ji přečkala. Tato záhada tedy stále čeká na rozluštění.

Atraktivní příroda

V hlavní sezóně se většina turistů spokojí s tím, že se na hory vysoké přes 2000 metrů jen koukají. Kdo ale přijíždí v červnu nebo září a říjnu, často se do hor a horských vesniček vydává. Trasy tak dobře jako u nás značené nejsou, ale nikdy není problém se doptat. Místní rádi poradí – a když to nejde anglicky nebo německy, ukáží alespoň na mapě kudy kam.

Pěším turistům jsou k dispozici horské chaty, ale střechu nad hlavou lze často získat také u místních horalů.

Velkým lákadlem je rovněž nejdelší kaňon v Evropě. Soutěsku Samarii najdete v západní části ostrova, nejsnadněji se k ní dostanete s organizovaným výletem. Autobus vás odveze na začátek soutěsky, poté jdete zhruba 18 kilometrů k moři, kde se nalodíte na přistavenou loď a s tou odplujete do vesničky, kde opět nasednete do autobusu.

Jde o atraktivní, ale poměrně náročný výlet, takže si nazujte dobré boty a do batohu dejte alespoň dvě lahve s vodou.

Na výlet vláčkem

Vlaky jako takové na Krétě nepotkáte, zato výletních vláčků tu jezdí dost a každým rokem se počet oblastí, v nichž jezdí, stejně jako nabízených tras, rozšiřuje. Svézt se tak můžete nejen do sousedních vesniček, městeček a letovisek – jeden z nejatraktivnějších výletů nabízených ve východní části ostrova vede k největšímu místnímu sladkovodnímu jezeru Kournas – koupání je zde zakázáno, ale můžete se tu alespoň projet na šlapadlech nebo lodičkách. Voda je průzračně čistá, ale na dno hloboké až několik desítek metrů ani tak nedohlédnete. Dobře najíst se pak můžete v několik tavernách. Jezero je obklopeno olivovými háji a za ním se již prudce zvedají hory.

Výlet vláčkem stojí obvykle kolem 15 Eur.

Vodní parky

Na Krétě se nachází řada vodních parků, jeden z nich – Anopolis - se nachází nad vyhlášeným střediskem Kokkini Hani. Denně od 10 do 18 hodin si zde můžete vyzkoušet jednu ze 33 atrakcí. Na své si tu přijdou jak rodiny s dětmi, tak milovníci adrenalinových atrakcí. Najdete tu například velký bazén, dětské brouzdaliště a atrakcemi jako jsou miniskluzavky, prolézačky nebo umělý déšť, dále velké jacuzzi, 385 metrů dlouhou línou řeku a dech beroucí tobogány a megaskluzavky s dostatečně výmluvnými názvy: Turbo Cyclone, Kamikaze, Free Fall a podobně. U vodních parků lze pohodlně zaparkovat, obvykle k němu také zajíždějí autobusy.

Hlavní i bývalé hlavní město

Pokud zavítáte na Krétu, určitě podniknete výlet do jednoho ze tří nejvýznamnějších měst.

Tím prvním je hlavní město Heraklion – pohodlně se do něj dostanete linkovými autobusy, nádraží se nachází jen kousek od přístavu a historického centra. Navštívit můžete pevnost, archeologické muzeum a určitě nevynechejte ani místní trh.

V západní části ostrova stojí za návštěvu dvě města - Rethymno a zvláště pak Chania, často označovaná za Benátky východu – však byla také ve 13. století Benátčany založena. altI když byla za druhé světové války vážně poškozena, zachovala si své neopakovatelní kouzlo. Malebný přístav, úzké uličky, vysoké a zhruba tři kilometry dlouhé hradby obepínající centrum. Staré zbrojnice, Janičářská bašta, impozantní maják na konci mola,  tři muzea – archeologické, námořní a lidového umění.

Vždycky si ale udělejte čas posedět v místní kafeterii. Jen tak odpočívat, užívat si tepla a těšit se z toho, že nic nemusíte. A pokud se vám bude zdát, že ten sympatický pán s bílými vousy sedící kafetérii naproti je vám nějak povědomý, nedivte se. Krétu si totiž v Česku tolik populární spisovatel Robert Fulghum oblíbil natolik, že tu část roku bydlí. A do Chanie (a jejího okolí) zasadil část děje románu Třetí přání.

Příjemná atmosféra

Ať už zůstanete v turistických střediscích, nebo se vypravíte prozkoumávat vnitrozemí s tradičními vesnicemi, vždy narazíte na pohostinné a komunikativní lidi. V klasických tavernách se pak často podíváte i do kuchyně – vždyť proč vybírat nějaké písmena z jídelního lístku (na kterých stejně většinou oceníte jen grafické provedení), když můžete očima vybrat konkrétní hotové jídlo? Kréta právem patří k nejoblíbenějším letním cílům. Co ji tedy letos objevit, nebo se na ni vrátit?

Výhodné ceny

Přestože Kréta patří k nejoblíbenějším destinacím, dobrá zpráva je, že se rozhodně neřadí k nejdražším, při koupí na poslední chvíli lze navíc i hodně ušetřit. Dvanáct dnů v tříhvězdičkovém hotelu s all inclusive pořídíte v hlavní sezóně kolem 15 tisíc.

Zdroj: VTT

 


 

 

Hledání členů

VYPLATÍ SE VÁM ČLENSTVÍ V ACK ČR?
SPOČÍTEJTE SI TO!

Máte nějaké dotazy nebo zájem o členství?Napište nám na info@ackcr.cz

 

Chcete dostávat nabídky na semináře ACK ČR?
Napište nám na ackcr@ackcr.cz

Kontakt

Důležité upozornění: ACK ČR nesmí vstupovat do smluvního vztahu mezi zákazníkem a cestovní kanceláří. Ten se řídí uzavřenou smlouvou o zájezdu. V případě, že nejste spokojeni s postupem cestovní kanceláře, je nutné se obrátit na správní orgán.

ACK ČR
Lípová 15
120 44 Praha 2

E-mail: ackcr@ackcr.cz

 

Veletrhy

Přihlaste se na:

 

Hlavní mediální partneři