Chlouba Prahy, Staroměstský orloj, oslaví 600. narozeniny v sobotu 9. října 2010

Tisk Email

Staroměstský orloj, středověké astronomické hodiny, které patří k nejznámějším památkám Prahy, oslaví v sobotu 9. října své 600. narozeniny. Na počest tohoto významného jubilea se odehraje vizuální projekce (video-mapping) přímo na jižní stranu budovy Staroměstské radnice, kde je orloj umístěn. Jednotlivé části projekce představí divákům významné kapitoly z dějin této památky.

První písemné zmínky o orloji v literatuře jsou datovány k 9. říjnu 1410. Staroměstský orloj prošel mnoha přestavbami a vylepšeními. Kamenická výzdoba orloje je pravděpodobně dílem kamenické huti Petra Parléře, která v Čechách působila do roku 1420. V druhé polovině 16. století upravil a zdokonalil orloj Jan Táborský z Klokotské Hory. V roce 1866 byla osazena  kalendářní deska od Josefa Mánesa se symboly zvěrokruhu, měsíce a se znakem Starého Města pražského. Ke konci 2. světové války během Pražského povstání byl orloj značně poničen a jeho obnovení si vyžádalo celkovou rekonstrukci.

„Projekce představí stavbu orloje od architektonického plánu přes kamenickou práci Petra Parléře až po umístění kalendářní desky od Josefa Mánese. Návštěvníci Staroměstského náměstí budou moci nahlédnout díky optické hře i do útrob orloje.  Promítání také připomene dramatické události - husitské války, popravu pražských pánů i poškození orloje při osvobozování Prahy v roce 1945,“ uvedl radní hl. m. Prahy pro oblast památkové péče Ondřej Pecha a pokračoval: „Námět pochází z dílny pražské produkce Tomato production, na scénáři pak spolupracovali výtvarníci ze seskupení The Macula, které se zabývá převážně mappingovou produkcí. Nyní již třetím měsícem vytváří 2D a 3D animace, z nichž bude pásmo poskládáno.“

Video mapping, neboli projekce na budovy, je ve světě rok od roku populárnější  umělecké odvětví, které si získává stále početnější publikum také v České republice. Budova, na kterou je mapping připravován, je vždy laserově zaměřena, animace se připravují přímo „na míru“ každému domu nebo projekčnímu prostoru zvlášť. Vzniká tak pokaždé unikátní audiovizuální dílo.

Mapping Staroměstského orloje berou čeští audiovizuální umělci jako prestižní záležitost. V programu se objeví kromě výše uvedených aspektů této památky – technických, uměleckých a historických - i ty mystické, neboť je známo, že orloj je opředen řadou legend. To vše zůstane v rovině obrazové za použití hudby. „Dialogy tvůrci vůbec nebudou používat a dílo tak bude mezinárodně srozumitelné pro všechny diváky. Tvůrci věří, že mapping Staroměstského orloje bude důstojnou oslavou šestistých narozenin této významné národní památky,“ dodal radní Ondřej Pecha.

Vizuální projekce se bude konat v sobotu 9. října od 19.30 do 22 hodin.  Projekce budou začínat vždy v každou půl a celou hodinu – hned po promenádě Apoštolů. Délka audiovizuálního díla je cca 10 minut. Vstup na Staroměstské náměstí je zdarma.

Hledání členů

VYPLATÍ SE VÁM ČLENSTVÍ V ACK ČR?
SPOČÍTEJTE SI TO!

Máte nějaké dotazy nebo zájem o členství?Napište nám na info@ackcr.cz

 

Chcete dostávat nabídky na semináře ACK ČR?
Napište nám na ackcr@ackcr.cz

Kontakt

Důležité upozornění: ACK ČR nesmí vstupovat do smluvního vztahu mezi zákazníkem a cestovní kanceláří. Ten se řídí uzavřenou smlouvou o zájezdu. V případě, že nejste spokojeni s postupem cestovní kanceláře, je nutné se obrátit na správní orgán.

ACK ČR
Lípová 15
120 44 Praha 2

E-mail: ackcr@ackcr.cz

 

Veletrhy

Přihlaste se na:

 

Hlavní mediální partneři