Mírná stagnace příjezdového cestovního ruchu v ČR

Tisk Email

Aktuálně zveřejněné výsledky příjezdového cestovního ruchu ukazují změny za 3. kvartál roku 2008.

V současné době dochází ke statistickému úbytku turistů z Německa o 6,5 procenta (25 000 osob), který je však kompenzován přírůstkem turistů z Ruska o 25,4 procenta (33 000 osob) a navíc je ověřeno, že ruští turisté tráví v České republice nejvíce času a utratí nejvíce peněz. Celkově se tedy počet zahraničních turistů zvýšil o téměř 10 000 osob oproti loňskému roku.

Při detailnější analýze 3. čtvrtletí 2007 a 3. čtvrtletí 2008 zjistíme, že právě u ruských turistů došlo ke zvýšení počtu o více než 100 procent v kraji Olomouckém, Ústeckém a Plzeňském, přičemž u prvních dvou byl nejúspěšnějším měsícem srpen a v kraji Plzeňském září.
Z hlediska ubytovacích zařízení vzrostl počet přenocování i počtu hostů tří a vícehvězdičkovým hotelům. Nejvíce hostů (1,2 milionu) se ubytovalo v kategorii tříhvězdičkové hotely, které zaznamenaly meziroční růst o 8,1 procenta. Nejvyšší nárůst hostů (o 11,9 procent) měly čtyřhvězdičkové hotely s 0,9 milionu ubytovaných, růst o 5,1 procenta vykázaly rovněž pětihvězdičkové hotely s 0,2 milionu hostů. Převážnou část klientely těchto hotelů tvoří zahraniční turisté, domácí využívají ubytování v těchto hotelech zatím málo. Uvedený trend se promítl i do regionálního členění, kdy počet přenocování se zvýšil v místech s největším soustředěním hotelů vyšších kategorií, tedy v Praze, kterou navštívilo 1,4 milionu hostů, tj. o 4,7 procenta více než ve stejném období loni a v Karlovarském kraji, kde došlo ke zvýšení o 1,3 procenta.

Naopak vysoký úbytek zaznamenaly zejména kempy, chatové osady, turistické ubytovny a ostatní levnější hromadná ubytovací zařízení, kam přijelo méně hostů a zdrželi se kratší dobu než loni. Tento trend je způsoben nečekaně prudkým zvýšením kurzu CZK a tedy větší dostupností zahraničních dovolených.

Situace v příjezdové turistice kopíruje celkovou ekonomickou situaci ve světě a v Evropě. Pokud se naplní předpověď o zlepšení celosvětové ekonomiky v druhé polovině roku 2009, pak můžeme očekávat i obnovení růstového trendu příjezdové turistiky do ČR.

Hledání členů

VYPLATÍ SE VÁM ČLENSTVÍ V ACK ČR?
SPOČÍTEJTE SI TO!

Máte nějaké dotazy nebo zájem o členství?Napište nám na info@ackcr.cz

 

Chcete dostávat nabídky na semináře ACK ČR?
Napište nám na ackcr@ackcr.cz

Kontakt

Důležité upozornění: ACK ČR nesmí vstupovat do smluvního vztahu mezi zákazníkem a cestovní kanceláří. Ten se řídí uzavřenou smlouvou o zájezdu. V případě, že nejste spokojeni s postupem cestovní kanceláře, je nutné se obrátit na správní orgán.

ACK ČR
Lípová 15
120 44 Praha 2

E-mail: ackcr@ackcr.cz

 

Veletrhy

Přihlaste se na:

 

Hlavní mediální partneři