Neoprávněné podnikání – riziko pro turisty i pořadatele

(Praha, 15. května 2012) Neoprávněné podnikání – riziko pro turisty i pořadateleProdej letních zájezdů je v plném proudu a stále více občanů si ověřuje, zda vybrali ten správný zájezd. V mnoha případech ani netuší, že právě jejich zájezd nepořádá řádně podnikající cestovní kancelář, ale pouze spolek, klub či zájmové sdružení. Rozeznat je od sebe není pro veřejnost mnohdy vůbec jednoduché.

 • 15.5.2012
 • Lenka Čechurová

Tisková zpráva Představenstva ACK ČR – reakce na článek na serveru idnes.cz

ACK ČR touto cestou reaguje na článek „Češi stále častěji vyrážejí na dovolenou bez cestovky, ušetří tisíce“, uveřejněný na serveru idnes.cz dne 05.05.2012, autor Jan Sůra, celé znění článku.

 • 10.5.2012
 • Lenka Čechurová

ACK ČR (nejen) pro klienty Parkam Holidays

Klientům cestovní kanceláře I.Parkam Holidays, která se dostala do úpadku v roce 2011, vyplatila pojišťovna  pouze necelých 60% tím vzniklé škody s tím, že pojistná částka na více nestačí.ACK ČR je toho názoru, že ze zákona č.159/1999 Sb. je pojišťovna povinna plnit do plné zákonem stanovené výše a měla by hrát roli garanta správné výše pojistné částky. Ze zákona k tomu dostala potřebné nástroje, totiž právo vyžádat si od cestovní kanceláře přístup ke všem dokladům, které souvisejí s pojištěním zájezdů. Tento názor koresponduje se  stanoviskem ministerstva pro místní rozvoj. Nicméně pravomocně může rozhodnout jen soud.Ačkoliv cestovní kancelář Parkam Holidays nebyla členem ACK ČR, ACK ČR návazně na stanovisko ministerstva pro místní rozvoj nabídla svým prohlášením 21.února  postiženým klientům možnost soustředit se k hromadné žalobě. 

 • 7.3.2012
 • Lenka Čechurová

Pojištění cestovních kanceláří pro případ úpadku

Tak jako se cestovní ruch svou složitostí poněkud vymyká z běžných způsobů podnikání, tak se i pojištění cestovních kanceláří pro případ úpadku vymyká ostatním typům pojištění. Hlavní odlišností je to, že zákonodárce přiřkl pojišťovnám roli strážce přiměřenosti pojistné částky. Institut podpojištění je proto u tohoto typu pojištění ze zákona č.159/1999 Sb. přímo výslovně vyloučen.ACK je toho názoru, že pojišťovna musí vyplatit pojistné plnění v celé zákonem stanovené výši.... 

 • 24.1.2012
 • Lenka Čechurová

ACK ČR k novému letovému řádu ČSA

Asociace cestovních kanceláří České republiky je velmi znepokojena způsobem, kterým národní dopravce ČSA realizuje svou politiku otevírání a rušení destinací.  Cestovní kanceláře a IATA agentury pociťují velmi citelně náhlé zvraty v destinační politice národního dopravce a vznikají jim i přímé ztráty, způsobené nečekaným rušením zavedených a dlouhodobě provozovaných linek.

 • 24.1.2012
 • Lenka Čechurová

Lodní zájezdy jsou bezpečné

Asociace cestovních kanceláří velmi pečlivě sleduje případ havárie lodi Costa Concordia. Jde o velké neštěstí a ACK vyslovuje jménem všech členů  účast všem postiženým a dík všem, kteří se podíleli na záchraně a pomoci.ACK nechce předbíhat výsledky vyšetřování. Nicméně je zřejmé, že šlo o fatální lidské selhání, nikoliv o selhání tohoto způsobu dopravy. Lodní zájezdy jsou jedním z nejbezpečnějších způsobů cestování.

 • 18.1.2012
 • Eva Mráčková

ACK se ohrazuje proti způsobu prezentace závěrečné zprávy ČOI

ACK vítá aktivní přístup České obchodní inspekce ke kontrolám v oboru a velmi úzce s ČOI spolupracuje. Poslední kontrolu ČOI u cestovních kanceláří a agentur pokládá ACK za korektní, bohužel se ale musí velmi důrazně ohradit proti způsobu prezentace výsledků této kontroly.  Tisková zpráva ČOI o kontrole cestovních kanceláří a agentur je napsána bulvárně a nekorektně k oboru cestovního ruchu. Vlastní hodnota takové kontroly je tak degradována. Matoucí je již informace o počtu kontrolovaných subjektů...

 • 6.1.2012
 • Lenka Čechurová
Hledání členů

Důležité upozornění: ACK ČR nesmí vstupovat do smluvního vztahu mezi zákazníkem a cestovní kanceláří. Ten se řídí uzavřenou smlouvou o zájezdu. V případě, že nejste spokojeni s postupem cestovní kanceláře, je nutné se obrátit na správní orgán.

Kontakt

ACK ČR
Lípová 15
120 44 Praha 2
Tel: 224 914 543
Fax: 224 914 674
E-mail: ackcr@ackcr.cz

 

Veletrhy

Přihlaste se na:

 Naše projekty:

ACK ČR- Pod křídly asociace

Hlavní mediální partneři: